Практичний психолог 

Прищепа Тетяна Іванівна


Освіта: вища

Стаж: 27 років

Кредо:  В кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити (Сократ)

Основні напрямки роботи:

- психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану

- сприяння адаптації дітей до дитячого садка

- формування готовності до навчання у школі

- психологічний супровід дітей з особливими потребами.

Як батькам поводитися з дітьми під час війни: 

5 порад

           Діти у сприйнятті світу та життєвих обставин орієнтуються на поведінку батьків. У Національній службі здоров'я нагадали, як поводитися з дітьми, аби вберегти їхню психіку в умовах війни.  Будь-який прояв негативних емоцій – нормальна реакція в українських реаліях сьогодення, але в НСЗУ наголошують:  "Паніка, крики, сльози батьків викликають у дитини відчуття, що відбувається катастрофа"   Навіть коли довкола відбуваються страшні події, які важко сприймати з "холодною" головою, все одно пам’ятайте:

  •  Спокійні ви – спокійна дитина.  Намагайтеся поводитися спокійно принаймні при дитині. Це допоможе їй легше адаптуватися до складних життєвих обставин. Також важливо дотримуватися звичної для дитини рутини.   
  • Не забувайте про обійми.  Намагайтеся якомога частіше обіймати дитину. Вона має відчувати, що ви поруч.
  • Грайте з дитиною. Живий контакт з батьками допоможе дитині відволіктися. Не залишайте її наодинці з гаджетами. Раніше Центр громадського здоров'я опублікував перелік простих ігор, за допомогою яких батьки зможуть допомогти своїм дітям зняти напругу.
  • Транслюйте дитині відчуття безпеки. Проговорюйте дитині, що у будь-якому випадку захистите її від небезпеки.  Пояснюйте, що саме ви робите для її та вашої безпеки: для чого залишаєте квартиру та спускаєтесь в укриття. Якщо доводиться евакуюватися, слід пояснити, чому це життєво необхідно.
  • Психологиня Світлана Ройз разом з Міністерством освіти і науки також розповідали, як правильно говорити з дитиною, якщо хтось із батьків йде на війну. Варто пояснити дитині, що дорослі її захищають, долаючи ворога. Вона має знати, що життя змінилось не назавжди. Частіше кажіть їй, що колись війна обов'язково скінчиться, але не називайте жодних часових термінів.
  • Кажіть дитині правду.  Важливо бути відвертими з дітьми навіть тоді, коли стається найгірше. Не обов'язково вдаватися до жахливих подробиць, але вона має знати правду.
  • Також  радять не дивитися при дитині відео з вибухами та ненормативною лексикою.

         Як і що зробити для себе, щоби бути в ресурсі?

1.       Забути про те, що ми маємо бути в ідеальному ресурсному стані. Це – війна. І це не час, коли ми можемо бути без стресу, відновленими й мирними.

2.       Важливо бути добрими до себе. Адже багато наших сил часто витрачаються на те, щоби навантажувати й “пиляти” себе. Хтось почувається винним, що не там, де треба абощо. Однак треба вчитися бути собі добрим другом. Зробив помилку – попроси вибачення, зроби висновки, виправ і не “пиляй” себе. Бути добрим другом собі – це розуміти, що ти маєш право помилятися.

3.       Мати меню активностей і добре планувати день. Напевно, найголовніше запитання зараз – це “що не робити?”. Адже є багато нових завдань, а ми не маємо стільки ресурсу. Тоді треба перепланувати життя – ми не можемо втиснути все. Тому треба подумати про другорядні речі, які можна скинути, розуміючи, що це можна продовжити після війни. Тоді з’являється ресурс на те, що ти маєш робити зараз.

4.       У нас є два джерела ресурсів: коли ми турбуємося про себе та коли хтось турбується про нас. Треба розуміти, що не егоїстично просити когось потурбуватися про нас. Тоді про це треба сказати прямо, не чекаючи, що людина здогадається.

5.       Треба розуміти, що ми стикаємося з жахом війни, але ніколи зорі не бувають такими ясними, як у найтемнішу ніч. Тож треба навчитися бачити зорі в цій темряві. Війна показала нам, хто ми, ким ми хочемо бути й показала багатьох людей такими, якими ми не сподівалися їх побачити. І ці речі треба “фотографувати серцем” – треба на них дивитися, зворушуватися, запам’ятовувати.

Коли ми дивимося на це сяйво – воно наповнює нас і ми також стаємо світлом. А це – величезний ресурс. Так ми не виснажуватимемося. Адже те, що ми робимо, також нас надихає. Так, життя важке, зараз важкий період для всіх нас. Але коли ми робимо те, що є світлом, як-от зайняти своє місце в строю, долати страх, діяти мужньо, допомагати іншим, віддавати свої кошти, які заощаджували на відпустку, збройним силам – ми стаємо світлішими й щасливішими.


                     Рекомендації для батьків

Якщо дитина ще «не знайома» з гаджетом
-  Не піддавайтеся всіляким «мамо-тату, купи!» якомога довше. Ліпше не використовуйте жорстке та безапеляційне «ні». Просто м’яко поясніть дитині, що для неї це шкідливо, і переведіть її увагу на іншу діяльність.
-  Опирайтеся цифровій експансії разом. Домовтеся з батьками друзів та однолітків вашої дитини не купувати дітям смартфони-планшети. Крім того,   що в дитини буде значно менше спокус, у вас з’являться однодумці, здатні  підтримати у разі потреби.
- Знайдіть альтернативу проведенню часу в інтернеті. Нею може стати будь-яка спільна з дитиною діяльність: хатня робота; ігри;  читання книжок; відвідування зоопарків, музеїв, кінотеатрів; спортивні заняття; подорожі.

- Головне, щоб діяльність була дитині цікава та несла і їй, і вам задоволення.
-  Спілкуйтеся з дитиною якомога частіше, прагніть, аби вона вам довіряла. Виявляйте свою любов до неї:
  •  дивіться їй в очі;
  • обнімайте частіше;
  •  вислуховуйте уважно;
  •  смійтеся разом.
-  Нехай усі ваші контакти будуть емоційно насиченими і сповненими тепла. Якщо ви демонструєте дитині, що вона є тягарем для вас, ігноруєте її бажання й потреби, і у вас вдома лежить планшет/ноутбук/смартфон, ви самі прочиняєте для неї двері в інтернет-залежність і ризикуєте «прогавити» початок її розвитку.
- Підтримуйте самостійність вашої дитини. Залишайте їй вільний час, який вона може витрачати як завгодно — на свій розсуд. Дозвольте будувати фортеці з подушок і гратися в грязюці. Підтримуйте будь-які здорові зацікавлення та хобі дитини. Надавайте дитині можливість побути на самоті

Якщо дитина вже «залипла у цифру»

  • Не впадайте у відчай. Усе можна виправити.
  •  Не забирайте у дитини девайс. Вона сприйме це як агресію, порушення особистих меж, приниження. Крім того, різке зникнення об’єкта залежності без будь-якої заміни може мати різко негативні наслідки.
  • Зменшуйте час «спілкування» з девайсом поступово. Для початку встановіть чіткі правила його використання:

  • виділіть певний час — не більше ніж півгодини на день для дошкільника;
  • виділіть певні місця в квартирі та забороніть користуватися девайсом в інших, наприклад, у кухні, в спальні;
  • Запропонуйте згодом цікаві й захопливі для дитини заняття саме у встановлений час і визначеному місці. Так, непомітно для дитини ви поступово «відвоюєте» її у девайса.
  •  Показуйте особистий приклад і діставайте власний девайс при дитині якомога рідше і винятково для розв’язання конкретного завдання.
  • Приділяйте дитині увагу. Якомога частіше дивіться їй в очі. Вибудовуйте довірливі стосунки. Демонструйте свою любов і душевне тепло. Проводьте якомога більше часу разом.
  • Концентруйтеся разом на кожному процесі й шукайте те, що дає почуття радості та задоволення. Практикуйте разом з дитиною усвідомленість: коли разом їсте, звертайте увагу на смак, зовнішній вигляд продуктів; під час прогулянки — на запахи навколо, відчуття вітру на обличчі, звуки дощу; під час спілкування — не відволікайтеся ні на що інше.
  • Намагайтеся поступово замінювати задоволення, отримані за допомогою девайса, на задоволення із реального життя.
  • Створюйте спокійну і просту обстановку довкола дитини. Будьте організовані. Підтримуйте передбачуваний і розумний розклад дня. Уповільніть ритм життя, не поспішайте, не метушіться. Насолоджуйтеся кожною миттєвістю і простими речами в житті.
  •  Гуляйте з дитиною якомога більше на свіжому повітрі. Ліпше не на гамірних вулицях, переповнених сенсорними стимулами — мерехтінням вогнів, шумом машин тощо, а в парку, в лісі, на природі
  •  Не бійтеся, якщо дитині стане нудно. У нудьзі, не заповненій інтернетом, криються колосальні можливості: саме в ній рукавичка перетворюється на щеня, а з гілок будується фортеця. У ній народжуються плани і кроки з їх реалізації, створені самою дитиною. Можливо, це станеться не одразу: нічого не народжується швидко. Але не прагніть одразу заповнити час дитини і вигадати їй заняття — не позбавляйте її ініціативи і відповідальності.
  •  Не робіть трагедії з можливих «зривів». Продовжуйте працювати далі, і вам все вдасться.


Як пояснити 3–5-річним дітям, що зараз відбувається?

            Приклад з практики роботи психологів в наш час... "Нещодавно мені телефонувала мама трирічної дитини – вони виїхали з-під обстрілів. Її дитина час від часу повторює слова: “танки”, “вбивати”, “стріляти”, хлопчик став капризним, неспокійним…" Як реагувати, що робити?

    Головне завдання батьків – подорожувати життям разом із дітьми й допомагати їм розуміти реальність, наскільки це можливо в їхньому віці. Але робити це в такий спосіб, аби вони, розуміючи цю реальність, могли далі жити, бути психологічно стійкими, розвиватися й любити.                                                                 

    У кожному віці – своя мова. Мова маленьких дітей дуже проста – це історії. Тож можна малювати щось, розповідаючи історії. Наприклад, мамі хлопчика, яка звернулася до мене, варто пояснити дитині, що зараз в Україні війна і спробувати намалювати її разом із ним. Треба пояснити, що це сумно й ми не хочемо, щоби так відбувалося, тим часом малюючи танки чи інші символи війни. Тоді навколо танків треба намалювати щось світлими красивими кольорами, розповідаючи, що в України є воїни, які захищають нас – вони сильні та відважні. Треба наче оточити ці танки чимось хорошим, пояснити, що є багато добрих людей у світі, щоби зупинити війну та злих людей. Опісля можна взяти інший аркуш і намалювати на ньому сонечко, кажучи, що добро обов’язково переможе, ми переможемо й повернемося у свої домівки.

       Ще одна гарна методика – терапевтичні історії та казки. Є готові казки з малюнками. Якщо ви не маєте такої історії, казку можна створити самостійно. Наприклад, якщо ви мусили втікати від війни, можете метафорично розповідати щось на кшталт:

Жила собі сім’я пташок у дуже красивому весняному лісі, вони любили там співати, гуляти. Але лихі звірі із сусіднього лісу напали на мирних пташок. Вони почали палити дерева. Їхній прекрасний ліс почав горіти. Тоді мама-пташка мусила взяти своїх пташеняток і полетіти з дому. Їм було тривожно. Вони прилетіли в інший сусідній ліс, де є багато добрих звірів і пташок. Тато пташеняти мужньо залишися у своєму лісі з іншими пташками, щоби боронити його…”.

Тілесні вправи на розвантаження та заспокоєння 

1. Вправа «Спагеті».

Уявіть, що ви довга спагеті. Станьте рівно, підніміть руки вгору, долоня до долоні. Ось кухар кладе спагеті варитися в гарячу воду – ви починаєте плавно присідати, роблячи хвилясті рухи тілом із сторони в сторону, або вперед-назад. Повторити декілька разів.

2. Вправа «Лимон».

Уявіть, що ви зриваєте лимони руками з дерева, потім міцно стискаєте долоні, ніби вичавлюєте лимонний сік у чашку. Повторіть декілька разів, поки не наповниться чашка соком. Потім викиньте лимони та потрясіть руками.

3. Вправа «Пір’їна-статуя-пір’їна».

Уявіть, що ви пір’їнка, яка летить к повітрі, легенько кружляючи – кружляємо по кімнаті (рахуємо до десяти), потім завмираєте, ніби статуя – не рухаєтесь, і знову перетворюєтесь на пір’їнку.

4. Вправа «Черепашка».

Уявіть, що ви черепашка, яка повільно і спокійно гуляє (ходите по кімнаті). І тут почався дощ – міцно скрутіться під панциром на 10 секунд (присідаєте і обіймаєте себе за коліна руками). І ось знову визирнуло сонечко – черепашка продовжує свою прогулянку.

Вправи на дихання

1. Вправа «Квітка-свічка».

Уявіть в одній долоні ви тримаєте квітку, гарну, запашну, а в іншій тримаєте свічку, яка горить. Спочатку вдихніть аромат квітки, повільно, з насолодою, рахуючи до 4, затримайте дихання, а потім повільним, але потужним видихом загасіть свічку в іншій долоні, рахуючи до 4. Повторіть декілька разів.

2. Гра «Мильні бульбашки».

Стискаємо кулачок, приставляємо до нього губи, уявляємо, як через кулачок, ми видуваємо одну велику мильну бульбашку або багато маленьких. Робимо повільний і довгий вдих носом, зупиняємо дихання, а потім видуваємо через рот  – 1 великий і довгий видих або декілька маленьких видихів. Уявляємо, які красиві різнокольорові бульбашки летять у повітрі.

3. Вправа «Здуваємо мяч».

Уявляємо в руках, між долонями м’яч. Робимо довгий вдих носом, а потім стискаємо повільно долоні, ніби здуваємо м’яч, видихаючи повітря через рот та промовляючи звук «с».

4. Гра «Метелик».

Уявляємо, що на наші долоні присів метелик, який притомився та замерз. Починаємо дихати на нього повільними і тихими подихами, зігріваючи та оберігаючи його. Метелик відпочив, зігрівся і хоче злетіти. Починаємо дихати активніше і потужніше. Ось метелеик полетів, вдячно махаючи крильцями.

5. Гра «Обнімашки»

Уявляємо, що всередині нас знаходиться повітряна кулька. Повільно вдихаючи, надуваємо її, руки розводимо в сторони. Потім повільно видихаємо – здуваємо кульку, руки зводимо і обнімаємо себе за плечі.

6. Гра «Насос»

Уявіть, що наш ніс це насос, який перекачує повітря. Закриваємо ліву ніздрю, правою повільно вдихаємо повітря. Закриваємо  праву, лівою повільно видихаємо.

7. Вправа «Маленький зайчик»

Запропонуйте дитині зробити три вдихи через ніс і один довгий видих через рот (зайчик злякався)

Пропонуємо Вашій увазі відеовправи на зняття тривожності, для заспокоєння та відпочинку.







Робіть їх разом з дітьми та поновлюйте свій внутрішній ресурс)

Бережіть своє здоров'я!

 


 Цікаві рухові завдання для дітей   

( MOVE Week )

  MOVE Week – це щорічна глобальна подія, яка демонструє переваги активного способу життя та регулярних занять спортом і фізичною активністю. По всій Європі відбуваються спортивні заходи, головною метою яких є популяризація різних форм руху та здорового способу життя.
  Організаторами заходу є: Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти», Комітет з фізичного виховання та спорту МОН України за підтримки польських партнерів Фонду V4Sport та Krokiet & Lama Academy, ГО «UkraineActive».


 

Спеціально до цієї події підготовлено короткі відео-уроки за посиланням:  

 Цікаві руханки

Ритмічні геометричні фігури


Трошки ритміки


 

Таємниці вулика

 

Баскетбольний танок


Рухаємось разом весело і корисно!